Axolotl

Commercial Roach Chows

6 posts in this topic

Hey all. I currently make my own roach chow, but things are getting busy here with my business and the holidays so I'm looking for a reasonably priced commercial roach chow to fill in until I have time to DIY. Can anyone recommend a particular brand/seller? The bulk of my roaches need healthy maintenance diets, but I do have a few feeder species for my beardie so lower protein is preferred. I also supplement 3 times a week with fresh fruits and veggies (with greater variety given to the feeders - B.dubia, B.discoidalis, E. posticus). 

I saw this one on Amazon: https://smile.amazon.com/Lugarti-Premium-Dubia-Diet-oz/dp/B01LOZ25UM/ref=sr_1_3?ie=UTF8&qid=1480871348&sr=8-3&keywords=roach+chow

Has anyone tried this brand?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Anyone? Looking for a top notch premade roach chow. Any suggestions/recommendations welcomed.

Share this post


Link to post
Share on other sites

we use Dumor Starter/Grower chick feed non-medicated. Its soybean based, no meat. All of our species do well on it plus supplement with fresh veggies and fruit.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hey you. That's a good idea. I can actually get that at the feed shop down the road ... and I can probably incorporate it into my homemade chow to replace the other more spendy ingredients that I have to grind up by hand. Thanks!

Share this post


Link to post
Share on other sites

I agree chicken feed is a good option I breed rats and asfs and found my roaches love mazuri rat food it's like $30 for a 50 would bag so not super cheap but pretty good unless you're colonys are huge then it will be really pricy.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

If you go to chameleon forums.com and look up my ad under the classifieds section-Feeders, "Gut loads and feeder supplies," you will see 2 Roach chows with the ingredients listed. The Wow Chow is made with 8 ingredients and is $10/pound. The Roach Bedding Chow is made with 3 ingredients and is $5/pound.

 

CHEERS!

 

Nick

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now